Ondřej Toman

Červen - tenké střevo

V tomto měsíci je oslabeno tenké střevo, které je důležitou součástí trávicí soustavy. Zde se odděluje z trávené stravy ze žaludku to, co má být tělem využito, a to,co má být z těla odvedeno. Tenké střevo je úzce propojeno se srdcem - sdruženým orgánem, dále se slezinou

a ledvinami, zvláště, když je oslabena jejich energie. Dále řídí tělesné tekutiny a jejich vylučování do tlustého střeva.

Meridiánová dráha tenkého střeva má celkem 19 bodů,začíná na zevní straně malíku, u nehtového lůžka, postupuje po malíkové straně dlaně na zápěstí, dále po spodní straně loketní kosti na loket, mezi jeho kloubní výběžky, pokračuje po vnější zadní straně paže až do oblasti ramene, kde se přes lopatku dostává směrem ke krční páteři, pod 7. obratel. Odtud dopředu do jamky nad klíční kostí, přes hrdlo na tváře ,směrem k vnějšímu koutku oka a končí před ušním boltcem a vniká do ucha. V oblasti nad klíční kostí se rozděluje do dvou vedlejších větví, jedna vede do srdce, žaludku a tenkého střeva. Druhá se spojuje s meridiánem močového měchýře.

Šlachosvalová dráha má stejný průběh jako meridiánová, až k uchu, odkud jde přes spánky k dolní čelisti a vrací se k očnímu koutku. Hlavními příznaky postižení této dráhy mohou být bolesti na zadní a vnitřní straně předloktí, lokte a paže. Špatná pohyblivost malíčku, bolesti podpaží, v oblasti lopatky, šíje ,spasmy svalstva na krku, pocit chladu a horka v krku, poruchy se zaostřováním zraku, hučení v uších.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy mohou být bolesti zubů a horní čelisti, otékání pod bradou, bolesti vnější straně šíje, ramen, hlavy, bolest v nadloktí a předloktí, cévní poruchy, bolesti v podbřišku a bederní páteři, onemocnění dvanáctníku.

Doporučení k udržení správné funkce tenkého střeva je, že dodržujeme řádnou životosprávu. Vstáváme ráno ve stejnou dobu, jsme aktivní. Dopřáváme si hořká jídla a jídla červené barvy. Má převažovat jinová strava, dobře dělá pražená kukuřice, jáhly,rýže, brambory, syrová zelenina, hořčice, ovocné šťávy a čaje. Můžeme si dopřát i malé množství alkoholu. Ale nezatěžujeme zažívací systém větším množstvím potravy, zejména smažené. Nejvíce oslabuje tenké střevo stres, který se projeví mělkým dýchaním a neschopností nadechnout se do břicha. Proto základním opatřením je naučit se dýchat tak, aby se břicho při nádechu zvětšilo. Tenké střevo je vstupní branou pro výživné látky, např. nedostatek vstřebaného hořčíku se může projevit křečemi v nohách.

Rozcvička na posílení je stejná jako u srdce,v předešlém měsíci.

Vystavil dne 06/06/2013, Doktor
Copyright © 2009-2015, Webdesign: Jiří Honomichl